SpaceX’in Starlink uyduları başarıyla uzaya fırlatılırken yeni bir anlaşmanın detayları ortaya çıktı. Alçak dünya yörüngesine gönderilen Falcon 9 roketleri, Starlink uydularını yerleştiriyor. Şu anda bin 620 olan uydu sayısı, ilerleyen dönemde çok daha fazla olacak.

Elon Musk’ın yaptığı bir açıklamada uyduların yalnızca ev veya iş yerlerinde kullanılmayacağı aynı şekilde farklı alanlarda da kullanılacağını söylemişti. Ortaya çıktığı kadarıyla Starlink uydularının internetleri uçaklar, gemiler, büyük kamyonlar ve karavanlar için gelecek. Elbette bu listede Tesla araçlar da bulunuyor.

Yeni yapılan resmi açıklamalarda SpaceX Starlink internet sisteminin uçaklara getirilmesi için birden fazla havayolu firması ile görüşmeler gerçekleşiyor. Söz konusu planda uzaydan internetin uçak içerisinde Wi-Fi olarak sunulması planlanıyor. Bu da yolcuların internet bağlantısının çok daha hızlı olacağı ortaya çıkıyor.

Bunun için maliyet hesaplaması şu an için yapılmadı ancak ‘düşük maliyetli olması’ beklenmiyor. İnternetin ise100 Mbps download ve 20 Mbps upload hızlarına kadar ulaşabiliyor.

Elon Musk yine ortalığı karıştırdı: Milyonlarca kişi etkilenecek!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.